Mirosław Bork

Sochy

Obok miejscowości Oradour-sur-Glane (Francja) i Lidice (Czechy) Sochy należą do miejscowości najbardziej poszkodowanych podczas II wojny światowej. Tyle, że prawie nikt o tym nie wie. Nie ma nadawców gotowych zainwestować w tak trudną problematykę, wiec postanowiłem sam, za własne pieniądze, wyprodukować film dokumentalny na ten temat. To ostatnia chwila, umierają ostatni świadkowie pamiętający, jak 1 czerwca 1943 roku, niemieckie wojska wymordowały w ciągu kilku godzin prawie całą wieś (po ekshumacji zidentyfikowano 88 mężczyzn, 45 dzieci i 52 kobiet). Rzeź rozpoczęła się około godziny 5.30. Żołnierze Wehrmachtu rozmieścili stanowiska karabinów maszynowych na otaczających wieś wzgórzach. Do pacyfikacji zostały również użyte samoloty. Ocalał jeden dom. Historycy nie znaleźli racjonalnych motywów dla tej zbrodni.

(zwiń)

 

 

Epidemia

Scenariusz napisałem już prawie dwa lata temu i wciąż nie udaje mi się zebrać odpowiedniej ilości pieniędzy, żeby ruszyć z produkcją. I coraz bardziej przypomina mi to sytuację z czasów PRL, kiedy żeby otrzymać skierowanie do produkcji "Konsula", musiałem napisać, że wszystko zmyśliłem. A oto historia:

W ważnym mieście wojewódzkim wybucha szczególna epidemia – miasto atakuje wirus prawdy. Zarażonych nim ludzi, przed mówieniem prawdy, całej prawdy i tylko prawdy, nie jest w stanie nic powstrzymać...

Pierwszą ofiarą jest miejscowy biznesmen Jan Kowalski. Ze względu na gęstą siatkę jego powiązań i znajomości, choroba szybko rozprzestrzenia się pociągając za sobą lawinę katastrof w życiu gospodarczym, politycznym, społecznym i obyczajowym. Najpierw w skali miasta, potem kraju, w końcu staje się problemem międzynarodowym.

Czy to jest możliwe? Pewnie nie. Zakończenie filmu proponuje jak najbardziej realistyczne wyjaśnienie wydarzeń. Ale gdyby to się jednak wydarzyło naprawdę?

"EPIDEMIA" to komedia o czasach i świecie w którym żyjemy. Nie moralizując opowiada o galerii postaci, z których każda jest figurą czegoś o wiele poważniejszego, niż jej drobne oszustwa, kłamstwa, sprzeniewierzenia prawdzie i wyznawanym publicznie ideałom. Powszechna i publicznie deklarowana tęsknota do życia w świecie prawdy, konfrontuje się z twardymi realiami jej realizacji. Czy jesteśmy na nią gotowi?

(zwiń)

 

 

© copyright by Mirosław Bork, 2013